Adres
Çaykara İş Merkezi Yakutiye
Hizmet Saatleri
Pzt - Cmts: 9:00 - 20:00

IV Glutatyon Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Glutatyon, üç önemli asitten oluşan bir bileşendir. Bu bileşen normalde vücut tarafından sentezlenir, ancak yaşın  ilerlemesi ile beraber vücud bu bileşeni daha az sentezler ve dışarıdan takviyeye ihtiyaç duyar.  Glutatyon vücut için oldukça önemli bir bileşendir. Zamanla azalması bağışıklık sistemini zayıflatır ve çeşitli hastalıklara neden olur. Ancak bu bileşen besinlerle veya ağız yolu ile takviye edilmez. En etkili Glutatyon takviyesi damar yolu ile yapılır. 

IV Glutatyon Nedir?

IV, tıp dilinde sıvı maddenin doğrudan damar yoluyla vücuda verilmesidir.  IV Glutatyon, glutatyonun doğrudan damar yolundan verlmesidir, damardan glutatyon olarak da bilinir.

Glutatyon, Glisin, Glutamik ve Sistein gibi vücut için önemli olan üç asitten oluşan bir bileşendir.  Bu bileşenin en büyük görevi hücrelerin enerji kaynağı olan mitokondrilerin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır, bu nedenle ‘antioksidanların başı’ olarak kabul görülür.  Bu bileşen vücutta karaciğer tarafından üretilir ve sentezlenir, ancak yaşın ilerlemesi ile bu sentezleme azalır, vücudun glutatyon ihtiyacı tam karşılanmaz.

Ayrıca yetersiz beslenme, stres, çevresel toksinler, kanser, diyabet, bazı ilaçlar, parkinson, hepatit B gibi hastalıklar glutatyon eksilmesine neden olur.

IV Glutatyon Ne İşe Yarar?

Glutatyon, en güçlü antioksidanlardan biridir. Vücudu hücre hasarına karşı korur, bağışıklığı güçlendirmeye yarar. Bu bileşenin bir diğer yararı ise karaciğer üzerindedir. Karaciğer sağlığını korur, karaciğeri kimyasallardan arındırır, detoks görevi görür. Vücut için önemli bir aminoasit olan bu bileşen kanser gibi ciddi hastalıkları önler, istenmeyen hücre büyümesi veya hücre azalmasını dengeler.

Glutatyon Neden Eksilir?

Vücutta glutatyon eksikliğinin başlıca nedenleri şunlardır:

 • Yaşın ilerlemesi ile vücut bu bileşeni üretmeyi azaltır.
 • Vücuda giren, civa, aseton, parasetamol, bazı ilaçlar, kurşun, bakır, zirai ilaçlar, yapay tatlandırıcılar gibi toksinler ve zararlı maddeler bu bileşenin değerinin azaltır.
 • Sigara dumanı, mangal dumanı, egzoz dumanı, kimyasal ev temizlik ürünleri, plastik şişeler, plastik saklama kapları, klorlu su bu bileşenin eksilmesine neden olur.
 • Yetersiz beslenme, bazı vitamin ve minerallerin vücutta azlığı da glutatyon seviyesinin düşmesine neden olur.
 • Kronik stres, kaygı, endişe, depresyon gibi ruhsal şikayetler, uyku saatlerinde ışığa maruz kalınması, başucu lambaları, cep telefonları, tablet gibi teknolojik aletler diğer nedenler arasında yer alır.

Glutatyon Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Glutatyon karaciğer tarafından üretilen ve vücut tarafından sentezlenen bir bileşendir. Bu bileşenin vücutta eksik olmasının kendine has bir belirtisi yoktur. Sık sık hasta olanlar, kronik yorgunluğa sahip olanlar, parkinson hastaları, diyabet hastaları, kalp, böbrek hastaları, cilt hastalığı olan kişiler, depresyon gibi ruhsal sorunu olan kişiler glutatyon seviyesini baktırabilir.

IV Glutatyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Glutatyon, sarımsak, soğan, brokoli gibi birçok besin kaynağında var olan bir bileşendir. Ayrıca kapsül, hap, serum gibi dışarıdan takviye şeklinde de piyasa da birçok ürün bulunmaktadır. Ancak bu bileşenin en büyük özelliklerinden biri ağız yolu ile alınmamasıdır. Ağız yolu ile alınan glutatyon takviyesinin büyük bölümü vücuttan atılır ve yeterli destek alınmaz. Bu nedenle glutatyon tedavisi damar yolu ile yapılır. 

Damardan glutatyon tam verim sağlayan bir tedavidir. Damardan glutatyon bağışıklığı güçlendirmeye yarar. Cilt sağlığına iyi gelir. Güçlü bir antioksidandır, bu sayede oksidatif stresi azaltır, kanser gibi ciddi hastalıkları önlemeye yarar. Sarkma, kırışıklık, leke gibi yaşlılık belirtilerini azaltır. Kalp, karaciğer, böbrek, cilt, saç sağlığını korur.

Damardan glutatyon senas olarak yapılır. Hastanın ihtiyacına göre seans sayısı doktor tarafından planlanır. Tedavi sırasında herhangi bir ağrı, acı olmaz. Tedavi sonrası hasta rahatlıkla günlük yaşamına devam edebilir.

IV Glutatyon Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Sedef,egzama gibi cilt hastalığı olan hastalara glutatyon iyi gelir.
 • Otizm, hiperaktivite olan çocuklar,
 • Kaygı, depresyon veya kronik stres bozukluğu olan kişiler,
 • Kalp, böbrek, göz, beyin sağlığını korumak isteyenler,
 • Şeker (diyabet) hastaları,
 • Karaciğer sağlığını korumak isteyenler,
 • Parkinson ve alzheimer hastaları,
 • Genç kalmak isteyenler,
 • Karaciğer detoksu yapmak isteyenler,
 • Bağışıklık sistemini güçlü tutmak isteyenler IV Glutatyon tedavisi yaptırabilir.

IV Glutatyon Faydaları Nelerdir?

Damardan glutatyon, insan vücudunda büyük oranda detoksifikasyon etki yapar. Bu sayede kansere neden olan kanserojenleri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Bu bileşen aynı zamanda DNA ve protein üretiminde önemli rol sahibidir. Vücudun doğasında olduğu için yan etkisi yok denecek kadar azdır. 

Damardan glutatyon tedavisinin başlıca faydaları şunlardır:

 • Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Bu sayede hastalıkları önler, sağlıklı yaşam sağlar.
 • İltihabı azaltır.
 • Depresyon, kaygı gibi ruhsal sorunları gidermeye yardımcıdır.
 • Yaşlılık belirtilerini önler.
 • Yüksek enerji verir, kronik yorgunluğu giderir.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Vücuttan toksinleri uzaklaştırır.

Glutatyon Yüze Sürülür mü?

Glutatyon bileşeninden tam etki görmek için damar yolu ile vücuda almak gerekir. Bu bileşen cilt üzerinde de oldukça güzel sonuçlar verir. Glutatyon yüzde lekeleri gidermeye yarar, cildi gençleştirir, yaşlılık belirtilerini giderir. Aynı zamanda güneş ve başka nedenlerle hasara uğramış cildi onarır, cilt rengini açar, parlak ve beyaz bir görünüm kazandırır. 

Peki, “glutatyon yüze sürülür mü?”

Bu bileşen damar yolu ile alındığında tam yarar sağlar.  Yüze sürülen glutatyon damar yolu ile vücuda verilen kadar etkili olmaz. Tam verimli bir tedavi için doktor kontrolünde IV Glutatyon tedavisi tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir