Erzurum GETAT Kliniği

Adres
Çaykara İş Merkezi Yakutiye
Hizmet Saatleri
Pzt - Cmts: 9:00 - 20:00

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı, omurlar arasında olan disklerin herhangi bir nedene bağlı olarak kayması, yırtılması sonucu oluşur. Kaymış, yırtılmış disk olarak da bilinir. 

Bu sağlık sorunu toplumda en yaygın görülen sağlık şikayetlerinden biridir. En yaygın belirtilerden biri şiddetli bel ağrısıdır.  Hasara uğramış disk omurilikte olan sinirler üzerinde basınca neden olur, bu basınç sonucu da şiddetli bel ağrısı ortaya çıkar.

Bel fıtığı hayati risk yaratan bir sağlık sorunu kabul edilmese de tedavi edilmediği takdirde idrar kaçırma, gaita kaçırma gibi ciddi şikayetlere yol açar. 

Bel Fıtığı Nedir?

Sırt bölgesinde kafanın başlangıcından  ile kuyruk sokumu arasında olan bölüme omurga denir. Bel bölgesinde olan omurga beş adet omur ve amortisör görevi gören diskten oluşur.  Omurganın bel bölgesi vücut ağırlığının en fazla yük yaptığı bölgedir. 

Bazı nedenlerden dolayı omurlar arasında amortisör görevi gören diskler kayma, yırtılma gibi hasara uğrar. Bu hasar  sonucu yaşanan sağlık şikayetine bel fıtığı (lomber disk hernisi) denir.

Bel Fıtığı Neden Olur?

Omurgayı oluşturan omurların içinde intervertebral disk olarak adlandırılan pedler vardır.  İntervertebral disk jelimsi bir tabaka ile çevrilidir. Bu jel yaşın ilerlemesi ile azalır ve bel fıtığına neden olur. Ayrıca kontrolsüz ağır kaldırma, kontrolsüz ani hareketler, uzun süre sabit ayakta durma, uzun süre sabit oturma, yanlış pozisyonda uzun süre durma, çarpma, düşme gibi kazalar, ani zorlanma, aşırı kilo bel fıtığına neden olabilir.

Orta ve ileri yaş grubu bireylerde lomber disk hernisi daha sık görülür. Kadınların hamilelik döneminde yaşanan kilo artışı da bel fıtığı nedenlerinden biridir. Bunların yanı sıra bel fıtığına nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Uzun süre oturur pozisyonda veya ayakta çalışmak,
 • Sigara kullanımı,
 • Uzun süre araç kullanmak,
 • Uygun olmayan spor aktiviteleri,
 • Omurgayı zorlayan ani hareketler.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bu sağlık sorunun en büyük belirtilerinden biri bel ağrısıdır. Bel fıtığı ağrısı, kalçaya, bacağa hatta topuğa kadar vurabilir.

Ancak her bel ağrısı fıtık kaynaklı olmaz. Bacağa vuran fıtık ağrısı bel fıtığı belirtileri arasında en karakteristik olanıdır.

Ancak lomber disk hernisi olarak da bilinen bu sağlık sorunu her zaman belirti vermez. Bazı hastalar hiç ağrı hissetmeden de bu sağlık sorununu yaşayabilir. “Bel fıtığı olduğunu nasıl anlarız?” Sorusunun cevabı için başlıca bel fıtığı belirtileri şu şekildedir:

 • Bacağa vuran fıtık ağrısı,
 • Tek veya iki bacakta ağrı,
 • Bacağın arka kısmında kalçaya hatta topuğa kadar hissedilen ağrı,
 • Tek veya iki bacakta uyuşma,
 • Tek veya iki bacakta yanma,
 • Bacak, ayak bileği ve ayak kaslarında güç kaybı,
 • Yürümede zorlanma,
 • Oturma, kalkma hareketlerinde zorlanma,
 • Cinsel güç kaybı,
 • İdrar tutmada zorlanma,
 • Bazı nörolojik sorunlar en yaygın görülen fıtık belirtileridir.

Fıtık Olduğunu Nasıl Anlarız, Tanı Nasıl Konur?

Fıtık olduğunu anlamak için öncelikle hastanın ayrıntılı sağlık öyküsü dinlenir ve ardından fiziki, nörolojik muayenesi doktor tarafından yapılır. Doktor gerekli gördüğü durumlarda röntgen, MR, BT, EMG gibi görüntüleme yöntemleri isteyebilir.

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

“Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir?”, “bel fıtığına ne iyi gelir?” soruları bu hastalıktan muzdarip kişilerin en sık merak ettikleri konular arasında yer alır. Ancak bel fıtığı tedavi mutlaka doktor gözetiminde ve tamamen kişiye özel planlanmalıdır.

İlerleyen tıp sayesinde bu hastalık için ameliyat en son seçenek olarak tercih edilir. Tedavinin ilk adımı kısa süreli istirahattir. Uzun süren istirahatler hareket kısıtlanmasına neden olduğu ve tedaviyi olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. 

Hastalığın tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların yerin vardır. Bu ilaçlar bel fıtığı ağrısına iyi gelir, bacağa vuran fıtık ağrısını geçirir.

PRP, ozon ameliyatsız bel fıtığı tedavilerinde bazılarıdır.

PRP ile Bel Fıtığı Tedavisi

PRP (Plateletten zengin plazma), kişinin kendi kanından elde edilen bir tedavi yöntemidir. Hastadan belirli miktarda kan alınır ve özel bir cihaz kullanılarak plateletten zengin plazma haline getirilir. Kanda bulunan plateletler büyüme ve onarma faktörleri çok yüksek olan maddelerdir. Bu sayede vücut kendi kendini onarır, sorun tedavi edilir.

PRP bel fıtığı tedavisinde son yıllarda sıklıkla uygulanan bir tedavidir. PRP sıvısı sorunlu bölgeye enjekte edilir. Bu sayede hasara uğramış bölgede doku tamiri yapılır, mevcut dokular büyütülür ve iyileşme sağlanır. PRP tedavisi aynı zamanda bel fıtığı ağrısına iyi gelir, ağrıyı giderir.

Bel fıtığı için PRP yaptıranların yorumları oldukça memnuniyet dolu olmaktadır.

Ozon ile Bel Fıtığı Tedavisi

İnsan sağlığı için oksijenin önemi hayati seviyededir. Oksijensiz yaşam olmadığı gibi insan sağlığı da olmaz. Ozon oksijenin üç atomlu halidir ve birçok tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır, lomber disk hernisi bunlardan biridir.

Ozon tedavisi bel ve boyun fıtığının neden olduğu mekanik baskıyı ortadan kaldırmayı veya en aza indirmeyi hedefler. Bu sayede bacağa vuran fıtık ağrısına iyi gelir, kişinin yaşam konforunu düzeltir.

Bel fıtığı için ozon tedavisi disk içine uygulanır. Bu sayede fıtıklar parçalanır ve ufalanarak sinirlerin üzerindeki baskı yok edilir. Aynı zamanda fıtıklaşmış doku ozon tedavisi sayesinde onarılır, inflamasyon azalır, kasılan bel adaleleri rahatlar. Ozon tedavisi şiddetli veya başlangıç seviyesindeki tüm fıtıklarda uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir